Leczenie uzależnień
Uzależnienie jest chorobą, której istotą jest nadużywanie alkoholu, leków, narkotyków. Osobną kategorią uzależnień są uzależnienia behawioralne (zakupoholizm, hazard, siecioholizm, etc.). Osoba uzależniona ma trudności w kontrolowaniu przyjmowania substancji lub kompulsywnego zachowania. Często z powodu swojego nałogu doświadcza przykrych dolegliwości bądź problemów. W miarę rozwoju uzależnienia kłopotów jest co raz więcej. Zwracają one uwagę bliskich, powodują konflikty i trudności w relacjach.
Na czym polega uzależnienie od substancji?
Narkotyki i alkohol to substancje psychoaktywne towarzyszące ludziom od zarania dziejów. Ich używanie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, powodując z jednej strony zmiany nastroju, z drugiej cały wachlarz niepożądanych następstw. Zamiast przynosić ulgę w cierpieniu, dostarczać zadowolenia i pomagać – stają się źródłem ostrych lub przewlekłych problemów zdrowotnych i zaburzeń psychicznych. Większość substancji psychoaktywnych powoduje narastającą tolerancję, która współwystępuje z nieprzepartym pragnieniem kolejnego użycia coraz większej dawki, a w konsekwencji także z coraz poważniejszymi objawami zespołu abstynencyjnego (odstawienia).
Zespoły uzależnienia od substancji psychoaktywnych charakteryzują się występowaniem zależności psychicznej i fizycznej:
- Zależność psychiczna to obsesyjne dążenie do użycia środka w celu osiągnięcia oczekiwanych doznań emocjonalnych oraz umysłowych.
- Zależność fizyczna to przymusowe dążenie do użycia substancji, utrata kontroli nad jej zażywaniem oraz pojawienie się zespołu abstynencyjnego (odstawienia) w postaci różnych dolegliwości fizycznych oraz psychicznych, kiedy w organizmie człowieka zmniejsza się poziom zażywanego środka.
Ze względu na współwystępowanie fizycznych i psychicznych objawów, leczenie uzależnień od substancji psychoaktywnych powinno przebiegać kompleksowo. Dla pełnego wyzdrowienia równie istotne jest odtruwanie i regeneracja organizmu, jak i terapia uzależnień w trybie indywidualnym bądź grupowym.
Leczenie uzależnień od czynności (behawioralnych)
Uzależnienia behawioralne to termin opisujący zachowania nałogowe człowieka, które wywołują syndrom uzależnienia psychicznego i nie są związane z używaniem substancji chemicznej. Przez uzależnienia behawioralne rozumiemy m.in. hazard, zakupoholizm, seksoholizm, siecioholizm.
Terapia uzależnień behawioralnych to stosunkowo nowe zagadnienie, jednak z uwagi na eskalację problemu i negatywne skutki (alienacja społeczna, depresja, utrata pracy, kłopoty rodzinne, długi), rośnie zapotrzebowanie na profesjonalną pomoc w tym zakresie. Wbrew pozorom, mechanizm nałogu przebiega – podobnie jak w przypadku osoby uzależnionej – od przyjmowania substancji. Tutaj również występuje trudne do stłumienia pragnienie, które prowadzi do zachowań kompulsywnych mających niekorzystny wpływ na życie osoby uzależnionej i jej otoczenia. Leczenie uzależnień od czynności jest o tyle trudne, że pacjent nie może całkowicie zrezygnować z „używki” np. robienia zakupów, uprawiania seksu czy jedzenia.
W Ośrodku Self we Wrocławiu zajmujemy się diagnozą i terapią uzależnień.
Terapia uzależnień jest pomocna, gdy:
- trudno zapanować nad ochotą na picie, branie,
- próby ograniczenia zachowań nałogowych są nieudane,
- do uzyskania dobrego samopoczucia potrzeba coraz większych ilości substancji lub zachowań,
- pojawiają się dolegliwości fizyczne oraz psychiczne,
- coraz częściej odczuwa się smutek, złość, poczucie winy.
Często osoby używające substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki), uprawiające hazard, spędzające dużo czasu na zakupach, w sieci komputerowej, zastanawiają się, czy ich postępowanie jest szkodliwe.
W przypadku tego rodzaju wątpliwości zapraszamy na konsultację ze specjalistami pracującymi w naszym gabinecie psychologicznym we Wrocławiu. Psychoterapeuci pracujący w naszym Zespole posiadają także kwalifikacje w zakresie leczenia uzależnień, poparte certyfikatami specjalisty terapii uzależnień. W trakcie pierwszych spotkań stawiamy diagnozę, a w razie potrzeby planujemy dalsze leczenie uzależnień.